четверг, 29 ноября 2012 г.

ТАНЯ І МИ


Спочатку, я планувала назвати цей допис-рецензію більш егоцентрично - «Таня і я». Це пов’язано із тим, що після першої прочитаної мною книжки Тані Малярчук я ідентифікувала себе із нею. Книжка називалася «Згори вниз», її мені дала почитати сусідка по гуртожитській кімнаті. Її ліжко стояло поруч із моїм і вона стабільно щоночі «лунатила» - розмовляла, піднімалась із ліжка і ходила по кімнаті. Це в жодному разі не заважало Галі бути надзвичайно позитивною та доброю людиною, але й додавало певної містики до її персоналії. «Тобі сподобається», - сказала Галя і я повірила. Відклала Камю чи Кафку – щось таке тоді читалось по університетській програмі і проковтнула «Згори вниз» залпом. Через дві –три години закрила книжку і в заціпенінні простогнала: «Це ж про мене». Ну а нє, - юній закоханій дівчині, якою я була тоді, тільки цього й треба.

Відтоді пройшов не один рік, не одна прочитана книжка і не одна написана Танею Малярчук. Посерйознішали читачі, як я, наприклад, а Таня тепер пише дорослі тексти. «Біографія випадкового чуда» - це книжка не про одну дівчинку, не про героїню Лєну. Це книжка про всіх нас – у найширшому сенсі. Про нас, про жінок та чоловіків. Про українців і про галичан зокрема. Про бездомних людей і собак. Про закони і тих, хто за ними благополучно ховається. Про наших батьків і наших шкільних друзів. Про інтелігентів-невдах і сильних духом простаків.

Весь текст – суцільно наповнений тонкою іронією, сповнений щирої людської надії потік емоцій. Іноді цей потік спокійний, хоч навколо гроза – так Лєна рівно ставиться до безглуздя, що довкола відбувається і приймає спокійно несприятливі для себе обставини щодо вступу в університет. Іноді цей потік спокійний та потужний, - коли Лєна вирішує стати на боротьбу за справедливість щодо слабших і це в неї виходить природньо, само собою. А коли вже прориває дамбу, то ніхто не в силі контролювати руйнівну бурхливу силу, навіть сама головна героїня, - у неї стається нервоний зрив внаслідок якого потрапляє до психіатричної лікарні.

Лєнин батько завжди хотів мати сина, але йому "не пощастило" і народилася Лєна. Він пробував виховувати її як справжнього чоловіка, і частково йому це вдалося.

Пише про нас, бо не вміємо любити, бо нас не навчили, спираючись на матеріальну безвихідь. І Лєні, навіть до голови не приходить така думка, бо вихід завжди є:

Пізніше Лєна казала, що навколо неї не було грошей, не було совісті й не було любові. Ніхто нікого не любив, усі всіх терпіли. Терпіли з безвиході, бо не мали куди подітися. Або думали, що не мали. Для зручності називали це «нема-куди-подітися-любовю». І врешті Лєна підсумовує, класифікуючи, аби світ виглядав в її очах впорядкованішим, аби його можна було якось зрозуміти:

Є люди добрі й злі, дурні й розумні, щасливі й нещасні, самотні та щасливі, сібєктивні ідеалісти й обєктивні раціоналісти, націоналісти і комуністи. Коли кажуть, що життя попереду, то зазвичай воно вже позаду. І так до безкінечності. Коли кажуть, що хочуть побачити світ, то забувають, що якраз цієї миті на нього дивляться. Коли кажуть, що не тікають або тікають кудись, то насправді тікають і тікають від чогось.

Так і хочеться додати – але від себе не втечеш.

Гостро, так гостро вона переживає несправедливість та лицемірство…

Коли хтось промовисто мовчить, - пізніше писала Лєна, - це не означає, що він дуже розумний. Це означає, що він просто не знає відповіді. І не треба переконувати мене, що це не так.

Вона знає, що всі вони мають насправді добре серце, навіть кримінальний авторитет із золотими зубами Монах насправді – добрий. У Таниних текстах всі заслуговують на щастя: і двістікілограмова метальниця дисків Василина, і кожна із бездомних собак, і навіть негативні персонажі - бюрократичні тьоті –працівниці соціальних служб.

- Слухайте, я краще зберу гроші, щоб ви собі інвалідність оформили. У вас каліцтво значно страшніше. Ви пережили ампутацію серця.

Такі-то бувають історії, пізніше казала Лєна. Але історії бували якраз не такі.

Загалом, «Біографія випадкового чуда» Тані Малярчук – легке чтиво для широкого загалу. Кожен знайде там щось про себе, бо ніхто, як вона, не уміє достукуватися до сердець і наглядно й іронічно показувати наші суспільні «болячки» й приховану доброту, і нагадувати, що вихід є завжди.

среда, 28 ноября 2012 г.

Мода


Зараз усі висловлюються. Бо так модно. Бо є для цього безліч інструментів. Бо Інтернет став рупором, а доступ до блогів та авторських колонок є у будь-кого. Реєструйся собі – і пиши. Вже мовчу про соціальні мережі. І ми пишемо. І модно висловлюватися навіть про події у сферах, в яких ми, м’яко кажучи, не дуже компетентні. Але ж це слова, слова, «власна думка», суб’єктивна. Можна «налити водички» і бути суб’єктивним, суб’єктивним і не обов’язково правим, не обов’язково компетентним, так – біг пес через овес, аби три тисячі знаків набралось, а там і запоститься і закоментариться. Модно висловлюватись суб’єктивно і всупереч, коментуючи актуальні обговорювані події. Можна на цьому попіаритись – на суб’єктивному коментуванні – аби воно суперечило загальним тенденціям у обговоренні і викликало контр коментарі, заперечення і розділило світ на біле та чорне, а читацьку авдиторію на правих та лівих. І щоб потім ці праві та ліві демонстративно порозфренджували один одного на Фейсбуці і почувались праведниками в житті своєму за розфрендження…

До речі, вперше, коли заблокувала одну людину, котра мені просто надокучила, я почувалась вбивцею. Кілька днів. Ось була людина якась, якийсь візуальний образ, якісь репліки, світлини. І ця людина впливала на твоє щоденне життя, викликала якісь емоції, ділилась своїми думками. Ба, навіть більше – ми вже звикли дещо один до одного, до присутності в голові один одного. І тут раз – імпульсивно заблокувала користувача такого-то, він зник. Ніхто про нього більше не говорив, перестали приходити повідомлення, лайки (в хорошому сенсі), більше не маячив отой візуальний образ… Дивне якесь таке відчуття провини, бо ти таки стерла живу людину, нехай зі свого суб’єктивного, але ж світу.

Мабуть, герої-розфренджувальники також досить реалістично переживають це «вбивство», стираючи зі свого персонального світу тих, хто не приймає їхньої думки. Стає страшно. Сподіваюсь, що переживання віртуального «убивства» їм, врешті, не стане мало. Якось у мене не було раніше звички висловлюватися. Тепер я дбайливо її у собі плекаю. Най буде –треба ж бути «в тренді». Хоча ні, я не тому вирішила висловлюватися. Просто для постійного руху вперед треба постійно йти проти своїх страхів. Так, я боюсь висловлюватися і не люблю писати. Я ще в школі не любила писати творів і заміток в шкільну газету. Мабуть, тому і пост оцей злосний вдався. І не могла писати, поки мама не придумувала перше речення замість мене. Це вже потім здогадалась, що твори на «зарубіжну» пишуться усі однаково і з однакових шаблонних речень, - лиш бери та й власні назви і епітети підставляй. Після такого усвідомлення жити стало легше, угу.

Дуже хочеться читати лише якісні тексти. Аби автори знали, про що пишуть. Аби тексти були красиво відредаговані. Аби книжки були надруковані на якісному папері. Аби з віртуального простору зникли тролі. Але вони потрібні для балансу того ж добра і зла. Діалектична така штука.

А тим часом, воюватиму зі страхами і буду вчитися писати. Вже вибачте, що публічно. Але мода така.